MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami powódź w Bielsku-Białej. Cmentarz przy ul. Grunwaldzkiej był zalany - ZDJĘCIA. Nagrobki były pod wodą...

KL
Cmentarz przy ul. Grunwaldzkiej.
Cmentarz przy ul. Grunwaldzkiej.
Bardzo intensywne opady deszczu sprawiły, że w wielu miejscach w Bielsku-Białej we wtorek, 4 czerwca, są lokalne podtopienia. Pod wodą znalazł się m.in. cmentarz przy ulicy Grunwaldzkiej! Niszczycielski żywioł dał o sobie znać także w miejscowościach powiatu bielskiego. Niemal w co drugiej obraz po intensywnych ulewach jest ten sam – zalane samochody, piwnice i ogrody, a ulicami płyną rzeki.

Zobacz zdjęcia -kliknij TUTAJ!

Podtopienia w Bielsku-Białej. Małe jezioro powstało na terenie cmentarza przy ulicy Grunwaldzkiej

Ulewne deszcze nie oszczędziły jednej z najstarszych nekropolii w Bielsku-Białej. Na terenie cmentarza rzymskokatolickego przy ulicy Grunwaldzkiej, którego początki sięgają drugiej połowy XIX wieku, powstało małe jezioro, w którym zostały zatopione nagrobki. Sporo z nich po prostu tonie w wodzie. Tak dramatyczna sytuacja powinna zostać opanowana, jednak nie sprzyjają temu nieustanne opady deszczu, które występują również w innych miejscach Bielska-Białej i powiatu bielskiego. Jak poinoformowali bielscy strażacy, najwięcej interwencji dotyczy rejonu miasta, ale także pobliskich gmin – Jasienicy i Jaworza.

Zdaniem historyków cmentarz przy bielskiej ulicy Grunwaldzkiej powstał z powodu kończącego się miejsca na cmentarzu przy kościele św. Mikołaja. Pierwszych pochówków na cmentarzu dokonano 140 lat temu – 3 czerwca 1884 roku. Na przestrzeni lat nekropolia nie uchroniła się przed różnymi kataklizmami. W 1945 roku cmentarz został zbombardowany przez radziecki samolot, zniszczeniu uległo wiele grobów i krzyż cmentarny który został w późniejszym czasie odbudowany. Z kolei w 1953 r. na terenie cmentarza wybuchł pożar, który strawił dwie cieplarnie i ogrody.

Bielsko-Biała i powiat bielski: zalane samochody, piwnice i ogrody. Powódź błyskawiczna, groźna sytuacja na rzece Wapienica

Intensywne opady deszczu rozpoczęły się około północy. Od tamtej pory niewiele się zmieniło, wciąż leje, więc wiele ulic w Bielsku-Białej jest nieprzejezdnych, utknęły na nich zalane samochody. Paraliż drogowy występuje też na drogach w powiecie bielskim. Wstrzymany został też ruch pociągów, ponieważ zalany jest dworzec PKP przy ulicy Warszawskiej w Bielsku-Białej. Na ulicy Konwaliowej samochody zostały niemal przykryte wodą.

Łowcy Burz Podbeskidzie zwracają uwagę, że szczególnie groźnie wygląda sytuacja na rzece Wapienica.

- Rzeka Wapienica lokalnie występuje z koryta. Na odcinku między ul. Koło a ul. Ligocką doszło do przelania się wody przez wał. (…) Wał ulega powolnemu niszczeniu – alarmują.

Trudna sytuacja w gminie Wilamowice

Jak informuje burmistrz gminy Wilamowice Kazimierz Cebrat, odwołano zajęcia w: tzw. starym przedszkolu w Pisarzowicach (brak dojścia do obiektu przez wodę), przedszkolu w Hecznarowicach (także brak dojścia) oraz w prywatnym przedszkolu w Hecznarowicach „Pod skrzydłami”). Woda dostała się także do sali gimnastycznej w szkole w Pisarzowicach.

W gminie Wilamowice najbardziej ucierpiała miejscowość Pisarzowice, gdzie podtopionych jest kilkadziesiąt domów. Jak informuje burmistrz Cebrat nie ma potrzeby ewakuacji mieszkańców. W Hecznarowicach woda dostała się do kilkunastu domów. Budynki są obłożone workami z piaskiem.

III stopień ostrzeżenia IMGW

W poniedziałkowe popołudnie IMGW podniosło stopień ostrzeżenia na południu Bielska-Białej, do III najwyższego. Te obowiązuje od północy we wtorek 4 czerwca, do godz. 22:00.

III stopień zagrożenie (najwyższy) oznacza się kolorem czerwonym. Dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrofy oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwiają prowadzenie działalności. Zalecana jest najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Prognozowane były opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Wysokość opadu od 90 mm do 110 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 65 km/h, możliwy grad.

Uruchomione dodatkowe numery do zgłaszania podtopień

Jak informuje Radio Bielsko, w Komendzie Miejskiej Policji w Bielsku-Białej został uruchomiony specjalny numer dla mieszkańców, pod którym można zasięgnąć informacji o aktualnej sytuacji powodziowej w mieście i powiecie bielskim związanych z nią utrudnieniach na drogach: 47/857-12-69. Dyżuruje pod nim specjalnie zadysponowany policjant, który koordynuje tę kwestię i udziela informacji na temat utrudnień na drogach. Oprócz tego komendant zadysponował wszystkich policjantów będących w służbie do zabezpieczenia dróg i innych spraw, które mogą zagrażać bezpieczeństwu

Z uwagi na nieustanne opady, telefony straży pożarnej mogą być przeciążone. Dlatego też zgłoszenia o zalaniu nieruchomości przyjmuje również sztab kryzysowy w bielskim ratuszu: 33/497-16-46 i 33/497-16-48.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Za nami powódź w Bielsku-Białej. Cmentarz przy ul. Grunwaldzkiej był zalany - ZDJĘCIA. Nagrobki były pod wodą... - Bielsko-Biała Nasze Miasto

Wróć na czechowicedziedzice.naszemiasto.pl Nasze Miasto