Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer śladami podbeskidzkiej Solidarności. Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na kolejną wycieczkę po Bielsku-Białej

JAK
Międzyzakładowy Komitet Strajkowy podczas negocjacji w „Bewelanie”
Międzyzakładowy Komitet Strajkowy podczas negocjacji w „Bewelanie” Archiwum Podbeskidzkiej Solidarności
Stowarzyszenie Olszówka zaprasza miłośników historii i niesamowitych opowieści na kolejny spacer bialsko-bielskimi zakamarkami. W najbliższą sobotę 4 września odbędzie się wycieczka śladami bielskiej „Solidarności”.

Gdzie odbyło się założycielskie zebranie podbeskidzkiej „Solidarności” we wrześniu 1980 roku? W których budynkach mieściły się kolejne siedziby regionalnych władz tego związku zawodowego? Pod jakim pomnikiem odbyły się dwie niezależne manifestacje bielszczan - w 1968 i 1981 roku? Na których ulicach Bielska-Białej ZOMO pacyfikowało niezależne demonstracje po wprowadzeniu stanu wojennego? Przy którym kościele działała centrala pomocy uwięzionym i internowanym?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać podczas kolejnej wycieczki ulicami Bielska-Białej, której trasa poprowadzi szlakiem miejsc związanych z historią podbeskidzkiej „Solidarności” z lat 1980-1990.

- Podczas tej wycieczki chcemy pokazać miejsca ściśle związane z historią „Solidarności” i zmaganiami o odzyskanie niepodległości naszej Ojczyzny w ostatniej dekadzie komunizmu. Chcemy opowiedzieć historię tych miejsc i równocześnie opowiedzieć historię bielskiej „Solidarności” poprzez wpisanie jej burzliwych dziejów w konkretny, znany nam wszystkim krajobraz - mówi Artur Kasprzykowski, który wcieli się w rolę przewodnika po tych miejscach. Jest on związany z podbeskidzką „Solidarnością” od lat 80. ubiegłego wieku, obecnie pracuje w Instytucie Pamięci Narodowej. W ubiegłym roku opracował publikację „Spacerownik Bielski. Śladami Solidarności lat 1980-89 w Bielsku-Białej”, wydaną przez bielskie Stowarzyszenie „Podbeskidzie Wspólna Pamięć”.

Na wycieczkę obowiązują limity uczestników i zapisy. Aby tego dokonać, należy wysłać maila na adres: [email protected] lub sms na numer telefonu 693 315 998. Organizatorzy proszą tak-że o podanie imienia i nazwiska oraz której wycieczki dotyczy zgłoszenie (trzeba podać jej datę). Uczestnikami wycieczki mogą być tylko osoby, które dostaną potwierdzenie zawierające informacje o miejscu zbiórki. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Wycieczka jest organizowana z okazji rocznicy połączenia miasta w ramach projektu edukacyjnego Stowarzyszenie Olszówka „Historyczne szlaki Bielska-Białej. 70 lat dwumiasta”. Program jest uzupełnieniem i kontynuacją realizowanego w roku 2020 projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej”.

W obecnej edycji skoncentrowano się na odpowiedzi na pytanie - dlaczego dwa odrębne miasta Bielsko i Biała stały się jednym organizmem? A pretekstem do tego jest rocznica 70-lecia połączenia Bielska i Białej przypadająca w tym roku.

Wycieczki są bezpłatne. Dofinansowane są z budżetu miasta i przez Stowarzyszenie Olszówka.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czechowicedziedzice.naszemiasto.pl Nasze Miasto