18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Patriotycznie Zakręceni Śląskiego: Stowarzyszenie Olszówka z Bielska-Białej

Łukasz Klimaniec
materiały stowarzyszenia olszówka
Stowarzyszenie Olszówka istnieje ponad 13 lat. Edukuje bielszczan przybliżając im historię i walory Cygańskiego Lasu. Ale nie tylko.

Dziś głośno o ich spacerach w Cygańskim Lesie, w których chętnie bierze udział mnóstwo mieszkańców i turystów. Ale tak naprawdę Stowarzyszenie Olszówka, które w Bielsku-Białej działa od ponad 13 lat, na samym początku swojej działalności zajmowało się działalnością ekologiczną prowadząc szereg programów, w tym ogólnopolskich. Należały do nich m.in. obozy wakacyjne dla młodzieży połączone z wędrówkami górskimi.

-Odwoływaliśmy się do kontekstu kulturowego - wyjaśnia Jacek Zachara, prezes Stowarzyszenia Olszówka. - To było dla nas ważne: istnienie człowieka w otoczeniu przyrodniczym, ale też w kontekście swojego domu i kultury, którą człowiek tworzy - dodaje Zachara.
Stąd wyjazdy w Beskid Niski, Beskid Żywiecki czy Bieszczady. Próby pokazania, że wędrowanie po górskich szlakach to nic trudnego, ani drogiego.

Jednocześnie stowarzyszenie zaczęło wydawać szereg materiałów edukacyjnych, co trwa po dzień dzisiejszy. Jeśli zorganizowało wystawę, to dołączyło do niej folder z informacją, co mają na celu.
-Gdy robiliśmy projekt, to staraliśmy się go opisać w szerszym kontekście. Albo zachęcić uczestników - mówi Zachara.
Takim przykładem była publikacją "Ścieżkami tradycji", która była efektem górskich wędrówek i powstała dzięki zaangażowaniu uczestników.

Na swoim koncie Stowarzyszenie Olszówka ma także współpracę ze Słowakami w ramach projektu Euroregionu Beskidy, w ramach którego zajęło się pograniczem polsko-słowackim. Kolejnym etapem był projekt związany z Karpatami, podczas którego prezentowali kulturę i mieszankę nacji - mówili o mniejszości w Polsce, o Wilamowianach, miejscowych Niemcach, Łękach, Żydach, o nacjach w Rumunii, na Słowacji, Ukrainie.

Gdy w 2009 roku zburzono willę Hauptiga w Cygańskim Lesie, postanowili zrobić coś, by mieszkańcy Mikuszowic Śląskich i w ogóle Bielska-Białej mieli świadomość skarbu, jakim jest Cygański Las i znajdująca się w nim architektura. Powstał Społeczny Komitet Ochrony Cygańskiego Lasu, do którego zapisało się nawet 500 osób. I zaczęły się spacery po okolicy. Początkowo Stowarzyszenie Olszówka planowało je na dwa sezony. Tymczasem za nimi już pięć, Ostatnie wycieczki biły rekordy popularności, a biorący w nich udział ludzie dowiadywali się ciekawostek związanych z Cygańskim Lasem.

- Widzę efekty - przyznaje Jacek Zachara. - Zauważam wzrost wiedzy wśród mieszkańców na temat tej okolicy. Dostaję szereg informacji zwrotnych, że warto to robić, bo jest to potrzebne - dodaje.
Dlatego Stowarzyszenie Olszówka to nasz kandydat w plebiscycie "Patriotycznie Zakręceni".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czechowicedziedzice.naszemiasto.pl Nasze Miasto