Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Można zgłaszać prace do przeglądu literackiego Lipa 2023. W tym roku konkurs obchodzi 40-lecie

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Lipa w 2017 r.
Lipa w 2017 r. Jacek Szabla
Nie sto, a sześćdziesiąt najlepszych prac zostanie nagrodzonych podczas młodzieżowego konkursu literackiego Lipa 2023. Termin zgłaszania wierszy, utworów prozatorskich i dramatów upłynie 20 czerwca.

Czterdzieści lat Lipy! Do 20 czerwca można zgłaszać prace konkursowe

Lipa to najstarszy w Polsce przegląd dziecięcej i młodzieżowej twórczości literackiej. 4 czerwca 2023 r. minie dokładnie czterdzieści lat od pierwszego finału imprezy, która od 27 lat ma również wymiar ogólnopolski. Co roku w Bielsku-Białej gromadzi młodych, wrażliwych twórców literatury, których prace wyróżnili jurorzy pod przewodnictwem poety i prozaika Tomasza Jastruna.

– Dzisiaj, gdy znikają literackie pisma, gdy poezja i proza mają coraz mniej miejsca w życiu, a literackie talenty nie mają gdzie się rozwijać, Lipa ma ogromne znaczenie, gdy chodzi o podtrzymanie literackich tradycji w Polsce. Lipa inspiruje i zachęca młodych ludzi do zajmowania się sztuką – sądzi przewodniczący jury Tomasz Jastrun.

Jak zaznaczył, nie przypadkiem w konkursie przeważają dzieci z małych miasteczek, a nawet ze wsi.

– Pan Bóg bowiem sieje talentami po całej Polsce i nie wybiera miejsc, a tym właśnie dzieciom z małych ośrodków zwykle najtrudniej ocalić własną wrażliwość i swój talent. Spotkanie w Bielsku-Białej daje im nadzieję i siłę – ocenił.

W tegorocznym przeglądzie mogą wziąć udział piszący po polsku uczniowie szkół podstawowych i średnich z kraju i zagranicy. Lipa jest również otwarta dla laureatów konkursu, którzy ukończyli już wiek szkolny – zostaną oni sklasyfikowani w osobnej kategorii.

Przewodniczący jury wyjaśnił, że choć Lipa ma charakter konkursu o zasięgu ogólnopolskim, to "na szczęście nie stosuje miar sportowych". Dotąd przyznawano aż sto głównych i równorzędnych nagród – pod postacią druku nagrodzonych tekstów w „lipowej” antologii. W tym roku, ze względu na wzrost kosztów, będzie sześćdziesiąt.

– Tak powinno być tam, gdzie mamy do czynienia z dziećmi – mało odpornymi na porażkę, i ze sztuką – z natury niewymierną – stwierdził.

Wskazał również, że "forma podsumowania przeglądu w Spółdzielczym Centrum Kultury Best, uroczyste wręczanie nagród, spotkania, warsztaty literackie, występy artystyczne, w końcu wydanie zbioru nagrodzonych utworów w formie książki – to wszystko staje się dla młodych ludzi wielką artystyczną przygodą i często określa na zawsze ich stosunek do świata".

Z kolei zdaniem wielokrotnego laureata Lipy, dramaturga Artura Pałygi, dla młodych ludzi chcących pisać, udział w konkursie Lipa oznacza mobilizację.

– Każda konfrontacja z innymi piszącymi daje do tego okazję. Każda taka informacja jest pożyteczna, pouczająca i powoduje ruch myśli, wyrywa z ciszy szuflady, choć oczywiście naraża na niebezpieczeństwo odrzucenia. To było bardzo, bardzo ważne, zobaczyć, że mój tekst został wybrany do publikacji i wydrukowany. Nie zgadzam się z opiniami, że jeśli ktoś ma pisać, to będzie pisał bez względu na wszystko. Lipa daje poczucie sensu temu całemu pisaniu, wskazuje, co dobre, co złe. Nadaje wartość. Daje dobry początek. Jest przygotowaniem do czegoś, co się ma szanse narodzić – powiedział Pałyga.

Termin zgłaszania wierszy, utworów prozatorskich i dramatów wyznaczono do 20 czerwca.

– Tematyka i rodzaj literacki utworów są dowolne, a liczba prac ograniczona do sześciu tekstów. W przypadku utworów prozatorskich lub prób dramatycznych objętość prac ograniczono do pięciu stron znormalizowanego maszynopisu (9 tys. znaków) – wyjaśnił Jan Picheta, współtwórca Lipy i juror.

Jak dodał, warunkiem udziału jest nadesłanie samodzielnie napisanych utworów (nigdzie wcześniej niepublikowanych) w trzech egzemplarzach. Teksty należy opatrzyć słownym godłem (pseudonimem).

Prace można przesyłać listownie lub pocztą elektroniczną na adres [email protected]. Wyniki zostaną ogłoszone w początkach września, a galę finałową zaplanowano na październik. Szczegóły konkursu dostępne są na stronie internetowej – TUTAJ.

Organizatorem przeglądu jest Spółdzielnia Mieszkaniowa „Złote Łany” w Bielsku-Białej i działające przy niej Spółdzielcze Centrum Kultury Best, a patronat nad konkursem objął prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Można zgłaszać prace do przeglądu literackiego Lipa 2023. W tym roku konkurs obchodzi 40-lecie - Bielsko-Biała Nasze Miasto

Wróć na czechowicedziedzice.naszemiasto.pl Nasze Miasto