Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Linia kolejowa nr 190 z Bielska-Białej do Skoczowa ponad podziałami. Są pieniądze na modernizację

Jacek Drost
Jacek Drost
Dzisiejsza konferencja prasowa dotycząca m.in. modernizacji linii kolejowej nr 190 z Bielska-Białej do Skoczowa
Dzisiejsza konferencja prasowa dotycząca m.in. modernizacji linii kolejowej nr 190 z Bielska-Białej do Skoczowa Grzegorz Puda/FB
Długo oczekiwana modernizacja linii kolejowej 190 z Bielska-Białej do Cieszyna, ale także kilka innych ważnych inwestycji w południowej części województwa śląskiego były tematem konferencji prasowej, która odbyła się dzisiaj 13 kwietnia w bielskim Starostwie Powiatowym. Co ciekawe, modernizacja ważnej, ale nieczynnej od lat linii kolejowej nr 190 ma szansę stać się symbolem działania ponad podziałami.

Projekt rewitalizacji linii kolejowej nr 190 z Bielska-Białej w kierunku Cieszyna uzyskał dofinansowanie w ramach rządowego programu Kolej Plus. To oznacza, że nieczynny odcinek linii kolejowej pomiędzy Bielskiem-Białą a Skoczowem zostanie w ciągu najbliższych kilku lat gruntownie zmodernizowany zgodnie z założeniami studium opracowanego na zlecenie Stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka.

Wszyscy będą pilnować, żeby linia powstała

– Zawsze powtarzam, że jeśli chodzi o dziury w drodze, to one nie są ani prawicowe, ani lewicowe – tak obrazowo przyznanie pieniędzy na modernizację linii nr 190 skomentował na konferencji prasowej burmistrz Skoczowa Karol Sitko. – Myślę, że teraz wszyscy od lewa do prawa będą pilnować, żeby ta linia kolejowa powstała – dodał.

Sama konferencja, w której wzięli udział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz samorządowcy działający w Aglomeracji Beskidzkiej, była swego rodzaju podsumowaniem działań mających na celu ponowne uruchomienie tej linii.
Wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna przypomniał, że linia kolejowa z Bielska-Białej do Cieszyna została wybudowana w 1881 roku, działała przez 120 lat, by w lutym 2013 roku przejechał po niej ostatni pociąg.

– To był dla nas smutek, że my, w regionie, nie byliśmy w stanie jej utrzymać – powiedział wójt Pierzyna. Podkreślał, że przez ostatnie lata wiele osób przyczyniło się do tego, by pociągi na tej trasie zostały przywrócone.
Starosta bielski Andrzej Płonka stwierdził, że na świecie jest taki trend, iż ludzie przesiadają się na kolej. – Aby tak było, także u nas musimy stworzyć do tego warunki – mówił starosta Płonka.

Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej podkreślał, że dzięki ścisłej współpracy samorządów, które na początku obecnej kadencji utworzyły Aglomerację Beskidzką nie udałoby się sięgnąć po tak duże środki.

– To wielki dzień dla całego subregionu południowego. Jest to ostatnia nitka, która otwiera nas na Cieszyn. Pociągi to najbardziej ekologiczna i bezpieczna forma transportu, uzupełnienie komunikacji miejskiej. To była dziejowa szansa, którą – pomimo trudnych czasów – chcemy wykorzystać składając się na wkład własny. Teraz pozostało tylko zabrać się do roboty – mówi Klimaszewski, przewodniczący Aglomeracji Beskidzkiej.

Na konferencji podkreślano skuteczną współpracę samorządów i Aglomeracji Beskidzkiej z Grzegorzem Pudą, ministrem funduszy i polityki regionalnej.

– Cieszę się, że moje wieloletnie starania o zatwierdzenie rewitalizacji linii kolejowej , jako połączenie Śląska Cieszyńskiego z Krakoweml w końcu stało się faktem – mówił minister Puda.

Starosta cieszyński Mieczysław Szczurek nie ukrywał, że mieszkańcy południa naszego województwa czekali na tę wiadomość wiele lat.

– Obecnie mieszkańcy powiatu cieszyńskiego częściej przechodzą przez granicę do Czeskiego Cieszyna i stamtąd jadą pociągiem do Pragi, czy innych miast Europy, niż mogą korzystać z naszych połączeń. Pierwszym krokiem była renowacja linii kolejowej Cieszyn – Skoczów, teraz będziemy mieli połączenie na całą Polskę, czyli w jednym kierunku na Bielsko, w drugim na Zebrzydowice – mówił starosta Szczurek.

Burmistrz Sitko stwierdził, że Skoczów leży w centrum powiatu cieszyńskiego, miasto jest totalnie zakorkowane.

– W tej chwili kończymy projekt przebudowy głównego węzła drogowego na DK 81 nad drogą wojewódzką nr 944. Mam nadzieję, że najdalej późną jesienią zostanie ogłoszony przetarg na budowę. Piętą Achillesową jest też to, że dotąd nie było czwartej nogi, czyli dojazdu koleją do Bielska. Był taki okres, gdy 90 autobusów jeździło codziennie tam i z powrotem z Cieszyna do Bielska-Białej.

Kiedy „zwinięto” tory, rodzice kupili dziec-ku auto, żeby dojeżdżało czy to do średniej szkoły, czy na studia. To jest nieporozumienie, tu nie ma już gdzie parkować – mówił burmistrz Sitko.

– Przez 10 lat pracowaliśmy wspólnie, żeby nie zapomnieć o tej linii. Dziękuję dzisiaj wszystkim zaangażowanym od pana ministra przez marszałka województwa śląskiego, prezydenta miasta po starostów: bielskiego i cieszyńskiego – mówił z kolei wójt Pierzyna.

Zmodernizowany zostanie ponad 20-kilometrowy odcinek

Odcinek planowany do przebudowy ma 22 km, a koszt prac przywracających ten fragment do użytkowania to niemal 350 mln zł. 85 proc. tej kwoty to dofinansowanie, resztę mają dołożyć samorządy. Liderami projektu są: miasto Bielsko-Biała, powiat bielski, powiat cieszyński, gminy Skoczów i Jasienica.

W ramach inwestycji planuje się: przywrócenie ruchu pociągów, podniesienie prędkości do 100 km na godz. na wybranych odcinkach, przywrócenie niektórych stacji (takich jak Bielsko-Biała Wapienica), budowę nowych przystanków w nowych lokalizacjach, modernizację przejazdów kolejowych, odbudowę sieci trakcyjnej, remont obiektów inżynierskich.

Planowane zakończenie inwestycji to 2030 rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Linia kolejowa nr 190 z Bielska-Białej do Skoczowa ponad podziałami. Są pieniądze na modernizację - Bielsko-Biała Nasze Miasto

Wróć na czechowicedziedzice.naszemiasto.pl Nasze Miasto