Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jasienica: niskoemisyja strefa szansą wielką dla gminy

Jacek Drost
To nie żart ani żadne science fiction - jest szansa, że w podbielskiej gminie Jasienica powstanie niebawem specjalna strefa, w której zakłady będą mogły działać dzięki wykorzystaniu energii słonecznej!

Nie są to tylko pobożne życzenia, bo coś takiego jest jak najbardziej możliwe. Na dodatek gmina poczyniła już pierwsze kroki do utworzenia takiej "słonecznej strefy".
- Przeznaczyliśmy 71 hektarów na działalność przemysłowo-usługową - mówi Janusz Pierzyna, wójt gminy Jasienica, który uczestniczy w Społecznej Radzie Narodowego Programu Redukcji Emisji.

Podczas spotkań rady z prof. Jerzym Buzkiem i prof. Krzysztofem Żmijewskim zastanawiano się nad utworzeniem takiej niskoemisyjnej strefy, w której przedsiębiorstwa mogłyby wykorzystać energię pochodzącą z odnawialnych źródeł, czyli najprościej mówiąc energię słoneczną. Przedsiębiorca, który chciałyby zainwestować w takiej strefie, miałby możliwość zamontowania na dachu paneli fotowoltaicznych, co obniżyłoby koszty inwestycji, a do produkcji wykorzystywałby energię słoneczną.

- Technicznie jest to możliwe - dodaje wójt Pierzyna. - Na dodatek w przyszłym roku ma zmienić się ustawa i każdy będzie mógł produkować energię. Za "zieloną energię" dostaje się certyfikat, a energia wytworzona w odnawialnych źródłach będzie mogła być sprzedawana. Chciałbym, żeby ta strefa zabezpieczała potrzeby produkcyjne zakładów, ale również dawała im możliwość sprzedawania nadwyżki do sieci - opowiada o planach wójt Pierzyna.
Gmina złożyła już wniosek do śląskiego Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie w wysokości 28 mln złotych na uzbrojenie terenu leżącego na pograniczu sołectw Rudzica i Międzyrzecze Dolne (teren znajduje się 600 metrów od dro-gi powiatowej).

Na razie samorząd czeka na decyzję w sprawie dofinansowania. Powinna być znana do końca roku. Pieniądze są potrzebne na zrobienie dróg dojazdowych, poprowadzenie sieci, m.in. wodociągowej, kanalizacyjnej czy gazowej.
- Jeżeli okaże się, że dostaniemy pieniądze, to będzie pełnia szczęścia. W 2013 r. moglibyśmy ten teren uzbroić - dodaje wójt Pierzyna. Podkreśla, że już trwają rozmowy z firmą, która jest zainteresowana wykupieniem siedmiu hektarów gruntu i inwestowaniem w strefie.

Która firma chce zainstalować się w Jasienicy? W jakiej branży działa? - To na razie tajemnica, rozmowy trwają - ucina wójt.
Z naszych informacji wynika, że w Polsce do tej pory tylko dwie gminy miały pomysł stworzenia strefy wykorzystującej energię słoneczną. Jasienica jest pierwszą, która podpisała już deklarację w sprawie utworzenia Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Przemysłowej. Podczas podpisywania deklaracji prof. Jerzy Buzek zwrócił uwagę na fakt, iż strefa ma być ekologiczna i niskoemisyjna, co idealnie wpasowuje się w politykę proekologiczną Unii Europejskiej.

Gmina ma także zapewnienie, że jeśli będą zrobione dojazd i potrzebna infrastruktura, to może zostać przyłączona do Specjalnej Katowickiej Strefy Ekonomicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto