Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonili tablicę w 100-lecie Niepodległości. Ale burmistrza nie zaprosili [ZDJĘCIA]

Łukasz Klimaniec
Władze gminy preferują inny sposób i zapraszają inne osoby. Zwłaszcza takie, które walczyły z tymi, którzy są na naszej uroczystości – powiedział Zygmunt Mizera, członek zarządu Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej. Chodzi o brak zaproszenia burmistrza Czechowic-Dziedzic na odsłonięcie na czechowickim dworcu tablicy poświęconej 100-leciu niepodległości oraz żołnierzom AK i NSZ .

W Czechowicach-Dziedzicach w poniedziałek została odsłonięta tablica poświęcona 100-leciu niepodległości oraz żołnierzom AK i NSZ . Znalazła się na ścianie budynku dworca PKP. W wydarzeniu, w którym brał udział. m.in. wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, starosta powiatu Andrzej Płonka, posłanka PO Mirosława Nykiel, przedstawiciele środowisk kombatanckich, weterani i ich rodziny oraz przedstawiciele miejscowych szkół, zabrakło burmistrza miasta. Powód? Nie został zaproszony.

- Władze gminy preferują inny sposób i zapraszają inne osoby, a zwłaszcza takie, które walczyły z tymi, którzy są na naszej uroczystości – wyjaśnił Zygmunt Mizera, członek zarządu Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej. - Nazwiska tych osób można przeczytać internecie, w dokumentacji IPN. Poza tym, władze miasta nie usunęły pomnika, który góruje nad pomnikiem, jaki został odtworzony i odsłonięty 10 listopada (pomnik wolności – red.). Nad tym pomnikiem góruje pomnik poświęcony 35 rocznicy powstania Armii Czerwonej, organizacji zbrojnej, która dokonała takiego spustoszenia nie tyle w Polsce, ale bez mała w całej Europie i świecie – dodał.

Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic, nie krył zaskoczenia i zdziwienia taką opinią, gdy poprosiliśmy go o komentarz.

- Trudno mi jest polemizować na tym poziomie formułowanych myśli przez organizatora i takiej argumentacji dla braku poszanowania władzy i zaproszenia na ta uroczystość – powiedział. - W jaki sposób kto wyraża i w jakiej atmosferze obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości, to już jest jego osobista sprawa i ocena. Władze samorządowe Czechowic-Dziedzic w sposób godny i wyjątkowy upamiętniły tą rocznicę w historycznym wydarzeniu, jakim było przekazanie społeczeństwu Czechowic-Dziedzic Skweru Stulecia, na którym stanął Pomnik Wolności – zaznaczył.

Dodał, że uroczystość odsłonięcia Pomnika Wolności była otwarta i każdy mógł przyjść i świętować 100-lecie odzyskania Niepodległości.

Odnosząc się do pomnika Braterstwa Broni, jaki stoi w centrum miasta wyjaśnił, że aktualnie Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie stwierdzenia, czy pomnik ten podlega usunięciu z uwagi na ustawę dekomunizacyjną. Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach czeka na rozstrzygnięcie prowadzonego postępowania i ustosunkuje się do podjętej w tej sprawie decyzji.

Tablica pamiątkowa na ścianie budynku dworca PKP w Czechowicach-Dziedzicach to pomysł liczącego ok. 40 osób Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej, jakie powstało 10 lat temu.

- W całym kraju uroczystości z okazji odzyskania niepodległości trwały 11 listopada, natomiast myśmy przesunęli tę uroczystość biorąc pod uwagę okoliczności, które są ujęte na poświęconej tablicy. Widnieje na niej podziękowanie wszystkim działaczom opozycji niepodległościowej łącznie z NSZZ Solidarność - wyjaśnił Mizera.

Tablica znalazła się na dworcu, bo – jak twierdzą organizatorzy wydarzenia – dworzec był niemym świadkiem wielu zdarzeń, jakie nie tylko miały miejsce w Czechowicach, ale i wpłynęły na to, co działo się w okolicy. – W niedalekiej lokomotywowni dokonał sabotażu i poszedł potem do lasu słynny Henryk Flame „Bartek”. To czechowicki dworzec był miejscem, gdzie pierwszy raz na polskiej ziemi zatrzymał się pociąg z relikwiami św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. To wreszcie dworzec był miejscem, w którym splatały się drogi kurierów AK i NSZZ Solidarność – stwierdził Zygmunt Mizera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto